Нд. Січ 16th, 2022

Мінюст планує відмовитись від системи СІЗО

В Міністерстві юстиції України закликають повністю відмовитись від системи СІЗО, в яких підозрювані проводять час в очікуванні суду. Відповідні законопроєкти вже подані на розгляд Верховної Ради України.

«Якщо ці законопроєкти будуть прийняті, ми отримаємо нову систему кримінальної юстиції. Зміняться і самі види покарань, і порядок їх відбування. Наприклад, щоб розвантажити слідчі ізолятори, ми відмовляємося від арешту як такого. Попереднє ув’язнення лишається, але ми вважаємо, що воно має бути більше регламентованим і дуже чітким – для того, щоб люди роками не сиділи у СІЗО в очікуванні суду.  Робимо ставку на ресоцілізаційні процеси у в’язниці та виводимо на перший план такий вид покарання як пробаційний нагляд», – зазначила Олена Висоцька.

Водночас вона наголосила, що розвантаження в’язниць не означає, що на волю вийдуть злочинці. Просто до людей, яким можна призначити пробаційний нагляд, не буде застосовуватися покарання у вигляді позбавлення волі.

З іншого боку, тим людям, які знаходяться за ґратами, Мін’юст планує забезпечити нормальні умови перебування у в’язницях. На це спрямована реформа в’язничної інфраструктури.

«Нові сучасні об’єкти – це не тільки дотримання прав і свобод людини та робочі місця для нашого персоналу, а ще й фізична безпека суспільства. Застарілі технічні засоби охорони, старі будівлі не сприяють виконання такої нашої функції, як ізоляція злочинців. А про другу – ресоціалізацію – мова взагалі не йде», – підкреслила заступниця Міністра.

Ще одне джерело надходжень – продаж в’язниць. Наприклад, кошти від продажу Львівської колонії підуть на будівництво нового СІЗО на околиці Львова.

Важливою новацією стане також розроблена Мін’юстом система мультирежимних зон. Це безпрецедентна практика для України. Вона передбачає, що в одній в’язниці зможе бути кілька режимів.

Крім того, Мін’юст підготував декілька амбітних проєктів, які спрямовані на ресоціалізацію засуджених та забезпечення нормальних умов перебування за ґратами.