Вт. Сер 9th, 2022

Аграрії проти меліораторів: водна війна на Херсонщині

В Херсонській області триває протистояння великих  фермерів з одного боку, та Управління водного господарства з іншого. Нещодавно аграрії провели акцію протесту проти збільшення цін на поливну воду з 23 до 30 копійок за кубічний метр. 25 квітня під стінами Херсонської облдержадміністрації  відбувся мітинг їхніх опонентів – працівники меліоративної системи підтримали підвищення цін.

Мітинг у Херсонської ОДА Фото Херсон Daily

Меліоратори сподіваються, що підвищення ціни на воду призведе до зростання заробітної плати в їх сфері.

“Хорошо брать, коли воно є! Ми в 90 ті роки це все зберегли, а тепер з’явились хазяї з грошима, що не знають, який то великий труд. Так, ми хочемо людську зарплату. Ми втомились виживати, – розповіла кореспондентам Центру журналістських розслідувань та медіа-центру “ІРС-Херсон” Ольга Ходій, головний бухгалтер Скадовського управління водних ресурсів. – Зарплата у нас наразі — 4000 гривень. Якщо ми зараз не втримаємо свій колектив — це може стати фатальним для всієї меліоративної системи області, адже спеціалісти з наших професій доволі рідкісні і замінити їх нема ким“.

Голова групи аграріїв Херсонщини та депутат обласної ради Сергій Рибалко розуміє розпач співробітників водного господарства, та зауважує, що для достойної заробітної плати в цій сфері не треба підіймати ціну на водопостачання, а лишень вивести зароблені кошти з тіні. Водночас, безпідставне жонглювання ціновою політикою може призвести до зникнення цілої низки аграрних культур з полів Херсонської області:

«Починаючи з 2009 року ціна поливної води зросла в 14 разів. До цього року аграрії ще терпіли, але після падіння цін на соняшник, сою та кукурудзу на внутрішньому ринку — вирощувати ці культури вже немає реального сенсу. В порівнянні з минулим роком, наприклад, площі посівів рису в області зменшились на 35%. Які ми бачимо дії з боку Управління водного господарства? Вони отримують щороку 365 млн гривень з державного бюджету, які йдуть на зарплату, та ще додатково близько 300 млн гривень, що доплачують сільгоспвиробники. У них на сьогодні немає заборгованості по зарплаті, та навіть є зайві гроші на рахунках. Зараз вони пропонують підняти ціну на воду на 12% по інфляції, кажучи, що якщо ми не погодимось — вони підіймуть на 30%“. – зазначив представник аграріїв.

Мітинг у Херсонської ОДА Фото Херсон Daily

Дирекція каналу, за словами Рибалка, аргументує подорожчання води зростанням ціни на електроенергію. Відповіді на запити щодо доцільності цього рішення аграрії так і не дочекались. За розрахунками Рибалка, після підняття ціни на воду дирекція каналу отримає додатково ще 100 млн гривень. “Ми б хотіли, щоб ці гроші пішли людям на зарплати, а не в кишені можновладців», — підсумував фермер.